Ziua Națională a Lecturii: dirijorul Cristian Lupeș le-a citit elevilor de la Liceul de Artă Sibiu

Filarmonica de Stat Sibiu sărbătorește Ziua Națională a Lecturii, o inițiativă a Bibliotecii Județene ASTRA Sibiu.

Dirijorul Cristian Lupeș, managerul Filarmonicii, a participat astăzi la o activitate educațională cu scopul de a-i încuraja pe copii să se aventureze cât mai des în universul minunat al cărților.

"Mulțumesc pentru invitație bibliotecii publice sibiene! Împreună cu elevii clasei a IV-a de la Liceul de Artă Sibiu, am citit «Pinocchio», povestea care ne învață, de fapt, că nimic nu este imposibil și că niciodată nu trebuie să încetăm a ne urma visul. Îi așteptăm pe cei mici și la Filarmonică, la concertele noastre educative și la atelierele de creație", a spus Cristian Lupeș.

Începând cu anul 2022, data de 15 februarie este dedicată sărbătoririi Zilei Naționale a Lecturii în România. Acest eveniment își propune să încurajeze lectura în toate formele sale, prin desfășurarea de activități educaționale și proiecte culturale dedicate în special copiilor și tinerilor, prin intermediul unităților de învățământ, al instituțiilor culturale, bibliotecilor, editurilor, librăriilor sau al altor organizații. Cu acest prilej, pasionații de lectură îi pot inspira și pe alții să citească, oferindu-le cărți sau recomandări de lectură, susținând astfel formarea culturală pe tot parcursul vieții.

Concert la Palatul Brukenthal
Concert simfonic și concert educativ dirijate de Ciprian Marinescu la Sibiu
Marc Coppey, dirijor și solist al concertului de joi