Un ultim omagiu maestrului Ovidiu Dan Chirilă

Filarmonica de Stat Sibiu regretă profund dispariția maestrului Ovidiu Dan Chirilă.

Ovidiu Dan Chirilă și-a început pregătirea muzicală la Liceul de Artă din Braşov, iar apoi a studiat la Conservatorul de Muzică „Ciprian Porumbescu” din Bucureşti, absolvind în anul 1984 specializarea compoziţie - dirijat orchestră.
Între anii 1990-1991, a fost invitat permanent la pupitrul orchestrei Operei de Stat din Chişinău.
A dirijat orchestrele mai multor filarmonici din țară și din străinătate, între care și orchestra Filarmonicii de Stat Sibiu.
Ultima prezență a domniei sale pe scena Sălii Thalia a fost în 22 octombrie 2020, când orchestra sibiană, alături de pianistul Ovidiu Pârjol, a interpretat compoziții de Beethoven, Grieg și Elgar în prima ediție a festivalului "Minunata Muzică Nouă".
A fost dirijor și director artistic al Filarmonicii Brașov, pe care a și condus-o din postura de director în perioada 1996-2004.
Pe lângă activitatea sa dirijorală, a compus și numeroase lucrări, fiind nominalizat ca membru al Uniunii Compozitorilor din Germania.
Mulțumim pentru muzică!

O mie de elevi din Sibiu și Cisnădie au participat la primele concerte educative din anul școlar 2022/2023
Filarmonica de Stat Sibiu pune în vânzare pachete de bilete pentru primul trimestru al noii stagiuni
Antonia Beteag și Andrei Manea vor fi vedetele Concertului de Crăciun de la Sibiu