Sprijin pentru Întâlnirea Internațională a Sașilor

Filarmonica de Stat Sibiu a fost onorată să se implice în buna desfășurare a programului cultural prilejuit de Întâlnirea Internațională a Sașilor, care a avut loc la Sibiu în perioada 2-4 august.

Sâmbătă, 3 august, concertul vocal-simfonic "Scene cu vrăjitoare. O melodramă transilvăneană" din catedrala luterană s-a bucurat de succes și credem că a devenit un reper al istoriei muzicale a Sibiului.

Concertul pentru orchestră de cameră și soliști, cu participarea sopranei Melinda Samson și a baritonului Tim Lucas, acompaniați de instrumentiști ai Filarmonicii sibiene, a fost dirijat de profesorul Heinz Acker din Heidelberg, sibian la origine, cel care a compus, de asemenea, muzica și libretul după relatări și protocoale ale proceselor din Sibiu, Sighișoara, Mediaș și Alba.

Proiectul fost organizat de Forumul Democrat al Germanilor din Transilvania și de Asociaţia Saşilor din Germania cu sprijinul financiar al Departamentului pentru Relaţii Interetnice din cadrul Secretariatului General al Guvernului României și de Asociația Kulturwerk der Siebenbürger Sachsen din fonduri oferite de Ministerul pentru Familie, Muncă și Probleme sociale al landului Bavaria.

"Mulțumiri speciale se datoresc Filarmonicii de Stat din Sibiu cu directorul Cristian Lupeş, care a avut amabilitatea de a ne pune la dispoziție muzicienii, sala de repetiții și instrumentele filarmonicii, precum și muzicienilor veniţi din Germania.
De asemenea, mulțumim conducerii parohiei evanghelice C.A. Sibiu, pentru sprijinul acordat în organizarea concertului în incinta catedralei luterane.
Mulțumiri se adresează și doamnei Beatrice Ungar, redactor şef la Hermannstädter Zeitung, pentru traducerea textelor în limba română"
, au transmis organizatorii evenimentului.

Filarmonica a avut o contribuție importantă și în alte aspecte organizatorice ale Întâlnirii Sașilor, precum expoziția Diplomei Andreanum și găzduirea discursurilor festive ale președintelui FDGR, Paul Jurgen Porr, ministrului Raluca Turcan și altor oficialități și invitați de marcă.

Urmăriți-ne pe:
  • www.facebook.com/FilarmonicaSibiu
  • www.youtube.com/FilarmonicadeStatSibiu
  • www.instagram.com/filarmonicasibiu
  • www.tiktok.com/@filarmonicadeStatSibiu

Rezultate înscriere Masterclass Sibiu Opera Festival 2024
La mulți ani, Ruxandra Donose!
Pregătiri pentru Concursul Enescu 2024
Masterclass de canto cu Elena Moșuc și Ruxandra Donose