Recital de pian Alexandru Manolache, la Sala Oglinzilor, în cadrul Astra Film Festival

Tânărul pianist bucureștean Alexandru Manolache va concerta la Sala Oglinzilor, în programul Astra Film Festival. Evenimentul muzical este organizat de Filarmonica de Stat Sibiu în colaborare cu Astra Film.

Recitalul va avea loc miercuri, 12 octombrie, ora 19.00, la Sala Oglinzilor - Forumul German (str. General Magheru nr. 1-3)

Johann Sebastian BACH – Partita nr. 2, în do minor
I. Sinfonia
II. Allemande
III. Courante
IV. Sarabande
V. Rondeau
VI. Capriccio

Ludwig van BEETHOVEN – Sonata nr.17, în re minor, op.31 nr.2, „Furtuna”
I. – Largo – Allegro
II. – Adagio
III. – Allegretto

George ENESCU – Pavana din Suita pentru pian op.10

Franz LISZT (1811-1886) –  „După o lectură de Dante” – Fantasia quasi Sonata

Student în anul IV la Leopold Mozart Zentrum Augsburg, specialitatea pian, la clasa prof. Cristina Marton-Argerich, Alexandru Manolache este absolvent al Colegiului Național de Muzică „George Enescu” din București. A început studiul pianului la vârsta de 4 ani, cu prof. Viorica Boerescu, continuând, din clasa I până la terminarea liceului (2019), cu prof. Mihaela Zamfirescu.
În 2017, a susținut primele două recitaluri personale, la Teatrul Municipal „Traian Grozăvescu” din Lugoj (mai) și la Sala Mică a Ateneului Român (octombrie). Au urmat recitaluri la Timișoara, Arad, Bușteni, Bacău, Palatele Brâncovenești – Mogoșoaia etc. În octombrie 2018 a debutat și ca solist, în Concertul în do major nr. 13, K.415 de Mozart, alături de Orchestra filarmonică din Pitești, dirijor Tiberiu Oprea.
În noiembrie 2019 a câștigat premiul pentru cel mai tânăr finalist la Concursul Internațional Mozart de la Cluj-Napoca.
A participat la masterclass-uri cu Robert Levin (Salzburg, 2016), Cristian Beldi (Wavre, 2017), Roland Krüger (Halle, 2018), Martin Hugues (Viena, 2021, 2022).