Pregătiri pentru Concursul Enescu 2024

Astăzi facem o reverență pentru George Enescu, de departe cel mai important și prolific compozitor al României, la 143 de ani de la naștere.

Ne amintim că Enescu a susținut cel puțin cinci concerte la Sibiu, în 1921, 1926, 1928, 1930 și 1942.

Filarmonica de Stat Sibiu continuă să onoreze geniul enescian interpretându-i compozițiile, participând la Festivalul Enescu și găzduind evenimente muzicale sub auspiciile Concursul Internațional "George Enescu".

Ne bucurăm să vă anunțăm că, în perioada 1-21 septembrie, șase tineri artiști desăvârșiți vor fi protagoniștii unor recitaluri extraordinare desfășurate la Sala Thalia în cadrul Concursului Enescu 2024.

• Duminică, 1 septembrie 2024, ora 19:00
 Recital Alexandra Segal, Maria Marica și Benjamin Kruithof

Alexandra Segal (pian), Maria Marica (vioară) și Benjamin Kruithof (violoncel) sunt cei trei mari câștigători ai Concursului Internațional "George Enescu" 2022.

• Duminică, 15 septembrie 2024, ora 19:00
Recital George Todică și Constantin Borodin

Pianistul român stabilit la Londra, George Todică, și violoncelistul Constantin Borodin, născut la Chișinău și discipol al maestrului Marin Cazacu, sunt laureați cu Premiul II la Concursul Internațional "George Enescu" 2022.

• Sâmbătă, 21 septembrie 2024, ora 19:00
Recital Daria Parkhomenko (pian)

Tânăra pianistă rusă de origine română Daria Parkhomenko este câștigătoarea Concursului Internațional "George Enescu" 2018, la secțiunea pian, și a debutat discografic în octombrie 2022, tot cu lucrări enesciene.

Biletele sunt puse în vânzare aici: https://festivalenescu-sibiu.iabilet.ro/

Festivalul Enescu la Sibiu este organizat de Asociatia Culturala PLAY și Artexim, în parteneriat cu Filarmonica de Stat Sibiu. Producător: Ministerul Culturii. Eveniment cofinanțat de Primăria Municipiului Sibiu și Consiliul Judetean Sibiu.

Rezultate înscriere Masterclass Sibiu Opera Festival 2024
La mulți ani, Ruxandra Donose!
Masterclass de canto cu Elena Moșuc și Ruxandra Donose
Sprijin pentru Întâlnirea Internațională a Sașilor