Ileana Rotaru - Harpă

Ileana Rotaru

Ileana Rotaru este harpista Filarmonicii de Stat Sibiu. S-a născut la București și a început studiul muzicii la vârsta de 7 ani, urmând cursuri de pian. La 12 ani a continuat studiul muzicii cu harpa, la Colegiul Național „Dinu Lipatti“ București. A urmat Conservatorul din București, la clasa prof. Ion-Ivan Roncea, apoi master în Franța, regiunea Bretania, unde s-a perfecționat și în studiul harpei celtice. A participat la numeroase masterclass-uri, atât în țară, cât și în străinătate: Franța, Germania, Bulgaria, cu profesori ca: Sylvain Blassel, Eveline Gaspart, Milena Stanisik, Denitsa Dimitrova și alții. A activat ca profesoară principală de harpă la Colegiul „Dinu Lipatti“ București și a colaborat cu numeroase orchestre din țară, atât solo, cât și în cadrul orchestrei.

Solist concertist | Ștefan Cazacu - violoncel
Andreea Baicu - Vioara II