Eduard Antal ajunge cu turneul naţional “Orgile României” la Sibiu

După deschiderea de la Catedrala Sf. Iosif din Bucureşti, turneul naţional Orgile României continuă cu prima sa etapă în patru localităţi din Transilvania.
Pe 5 iulie, ora 19.00, invităm publicul din Sibiu la concert, la Catedrala evanghelică CA „Sfânta Maria”, în cadrul Zilelor Muzicale Româno-Americane.
Turneul naţional Orgile României, ajuns la a patra sa ediţie, revine în lunile iulie şi august cu zece concerte în întreaga ţară, susţinute de tânărul organist Eduard Antal, continuând incursiunea în istoria acestui fabulos instrument pe teritoriul României, invitând la descoperiri şi redescoperiri ale unui tezaur cultural ascuns, prin recitaluri extraordinare susţinute în nouă catedrale şi biserici catolice şi reformate din România dar şi la Palatul culturii din Arad.
Eduard Antal declara: „Cred că de-a lungul timpului turneul s-a transformat în ceva mai profund și mai important decât o înșiruire de concerte. Simt să turneul a devenit o comunitate, o familie a organizatorilor, gazdelor și ascultătorilor.”
În bisericile din România există peste 1000 de orgi. Acestea reprezintă un tezaur de tradiție culturală pe cât de bogat, pe atât de neștiut de public. Repertoriul ales de Eduard Antal propune o panoramare plină de culoare a modului în care s-a scris pentru "Regina Instrumentelor" în secole de istorie a muzicii, cuprinzând lucrări adaptate sau scrise în original pentru orgă din repertoriul universal şi românesc din creaţia lui Louis-Nicolas Clérambault, Johann Pachelbel, Juan Cabanilles, Girolamo Frescobaldi, Padre Davide da Bergamo, Dietrich Buxtehude, Johann Sebastian Bach, Theodor Grünberger, John Stanley, Béla Bartók.

Eveniment realizat cu sprijinul Consiliului Județean Sibiu.
Acțiune cofinanțată de Primăria municipiului Sibiu prin Agenda Culturală.
Partener de mobilitate: Autoklass
Partener de salubritate: SOMA

Urmăriți-ne pe:
www.facebook.com/FilarmonicaSibiu
www.youtube.com/FilarmonicadeStatSibiu
www.instagram.com/filarmonicasibiu
www.tiktok.com/@filarmonicadeStatSibiu

Concert la Palatul Brukenthal
Concert simfonic și concert educativ dirijate de Ciprian Marinescu la Sibiu
Marc Coppey, dirijor și solist al concertului de joi