Crucea Roșie Sibiu

Vezi programul

Address

Str. A. D. Xenopol, Nr. 1, Sibiu, Romania

Activitatile Crucii Rosii, filiala Sibiu pot fi segmentate pe 4 paliere: 1. Programe sociale si umanitare adresate grupelor vulnerabile din judetul Sibiu (copii institutionalizati, varstnici, familii sarace). Cele mai relevante proiecte in acest sens sunt: - Banca de Alimente (program national de colectare si distribuire de alimente); - Clubul de Aur (activitati de socializare saptamanale pentru persoanele in varsta din judetul Sibiu); - Crucea Rosie la Turnu Rosu (activitati saptamanale derulate de catre voluntarii Crucii Rosii in cadrul Centrului de Plasament pentru Copilul cu Disabilitati din Turnu Rosu); - Activitati de socializare si distributii de alimente, haine la caminele de varstnici; - Distribuţie de îmbrăcăminte, încălţămine, jucării, tichete sociale şi alte ajutoare umanitare persoanelor vulnerabile din judeţul Sibiu; - Fii generos de Crăciun și oferă o jucărie unui copil nevoiaș! 2. Programe pentru tineret şi voluntariat: - Programul ALTFEL, educatie de la egal la egal, realizat de voluntarii nostri instruiti in liceele si scoliile sibiene, pe teme de sanatate, educatie sexuala, igiena corporala, consum de alcool si de droguri. - Tabara “Leader pentru maine”- Pe parcursul unei saptamani voluntarii participa la diverse cursuri si ateliere cu tematica de Cruce Rosie si de leadership. - TAS – Tinerii, Actori ai schimbării - Educație umanitară și constientizare tinerilor referitor la implicarea in probemele comunitatii. - Clubul de Artă şi Teatru Forum – montarea unor piese de teatru cu mesaje non discriminare. - Gala Voluntarului - 5 decembrie, fiecare an, moment festiv cand premiem voluntarii Crucii Roşii Sibiu. Anual, premiem aproximativ 70 de voluntari activi. - Organizarea concursului Sanitarii priceputi, competitie intre licee pe teme de prim-ajutor. - Organizarea/participarea la Vintage Bazar, Târg de Crăciun, Bazar de Paște, Mărțișor. - Serviciul de închiriat Moş Crăciun. 3. Formare profesionala si calificare. Alte servicii: - Cursuri de prim ajutor premedical; - Cursuri de ingrijitor persoane varstnice la domiciliu; - curs de babysitter; - curs de salvamar. - Inchiriere echipamente SIC ( cadre medicale, carucioare cu rotile, paturi electrice, cârje) pentru membrii filialei noastre. 4. Detasamentul de interventie in caz de dezastre: - Este o structura a Crucii Rosii, Filiala Sibiu, formata din voluntari peste 18 ani, pregatiti sa intervina alaturi ISU, Armata, SMURD in diverse situatii de forta majora si calamitati naturale.

SoundCreation

KeepCalling