Concursul - Festival "Carl Filtsch" și-a desemnat câștigătorii

Concursul - Festival Internațional de Interpretare Pianistică și Compoziție "Carl Filtsch" a ajuns la final.

Premiile Categoriei C au fost acordate astfel:
  • Premiul I - Kuroda Teppei (Japonia) - 3000 euro
  • Premiul II - Robert-Valentin Bașcoveanu (România) - 2000 euro
  • Premiul III - Alexandru Dragoș Stoian (România) - 1000 euro
Premiile au fost înmânate de către reputatul pianist Andrey Yaroshinsky în cadrul galei desfășurate sâmbătă, 13 iulie. Felicitări tuturor!

Cea de a XXVIII-a ediție a Concursului-Festival Internațional de Interpretare Pianistică și Compoziție "Carl Filtsch" a fost organizată de Filarmonica de Stat Sibiu, în perioada 9-13 iulie 2024, susținută de: Consiliul Judetean Sibiu, Primăria municipiului Sibiu, Consulatul General al Germaniei la Sibiu, Haus Des Deutschen Ostens München, Münchener Musikseminar, Forumul Democrat al Germanilor din România, Münchensiebenbürgisch-Sächsische Stiftung, Heimatgemeinschaft der Deutschen aus Hermannstadt, Landmannschaft der Siebenbürger Sachsen in Deutschland, Bayerisches Staatsministerium für Arbeit und Sozialordnung, Familie und Frauen, YAMAHA MUSIC EUROPE GmbH, Facultatea de Teologie din cadrul ULBS.

Acțiunile Filarmonicii de Stat Sibiu sunt posibile cu finanțarea Consiliului Județean Sibiu. Proiect cofinanțat de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Culturală 2024.

La mulți ani, Ruxandra Donose!
Pregătiri pentru Concursul Enescu 2024
Masterclass de canto cu Elena Moșuc și Ruxandra Donose