Câștigătorii Concursului Festival Internațional de Interpretare Pianistică și Compoziție „Carl Filtsch”, ediția a XXVII-a

Concursul Festival Internaţional de Interpretare Pianistică şi Compoziţie „Carl Filtsch” 2023 a ajuns la final. Felicitări tuturor concurenților, mulțumiri alese partenerilor, sponsorilor și minunatului public! Ne revedem în această seară, la recitalul extraordinar Andrey Yaroshinsky!

Categoria C
  • Premiul I: Shemchuk Ivan (Ucraina) - 3.000 euro
  • Premiul II: Pachabut Yelyzaveta (Ucraina) - 2.000 euro
  • Premiul III: Taewoong Yoo (Coreea de Sud) - 1.000 euro
  • Mențiuni: Furutani Karin, Ilisz Domink, Nagy Antoniu Tiberiu

Categoria A
  • Premiul I: Țicu Ștefan Leonard
  • Premiul II: Soare Gruia Ioan
  • Premiul II: Ormanji Clara Maria
  • Premiul III: Vișan Alexia Sofia

Categoria B
  • Premiul I: Cutova Inya
  • Premiul I interpretare: Ormanji Alexei Emanuel
  • Premiul III: Ghidiceanu Ruben Natan
  • Premiul I compoziție: Ormanji Alexei Emanuel
  • Premiul II compoziție: Ghidiceanu Ruben Natan

Premiul "Peter Szaunig" - Alexei Emanuel Ormanji

Premiul "Walter Krafft" - Inya Cutova

Premiul pentru cea mai bună interpretare "Carl Filtsch" - Yelyzaveta Pachabut

Premiul special Rotary Sibiu Cibinium pentru cel mai bine plasat sibian în concurs: Capuzzo Luca (Categoria B, interpretare)

Premiul pentru cea mai tânără participantă: Mureșan Mia-Tiana (Categoria A, interpretare)

Valoarea totală a premiilor este de aproximativ 10.000 de euro.

Aproximativ 30 de tineri pianiști din România, Spania, Japonia, Coreea de Sud, Bulgaria, Belarus, Ucraina și Germania s-au înscris la cea de-a XXVII-a ediţie a Concursului Festival Internaţional de Interpretare Pianistică şi Compoziţie „Carl Filtsch”, organizat de Filarmonica de Stat Sibiu în perioada 9-13 iulie 2023.

Juriul concursului a fist alcǎtuit din personalitǎţi ale lumii muzicale recunoscute pe plan internaţional: Csíky Boldizsár (președinte), Eckhardt Gábor, Daniel Goiți, Nadja Preissler, Lea Adam, Tiberiu Soare, Andrey Yaroshinsky.

Proiect cofinanțat de Primăria municipiului Sibiu prin Agenda Culturală 2023.

Organizator: Filarmonica de Stat Sibiu
Parteneri: Consiliul Judeţean Sibiu; Primǎria municipiului Sibiu; Consulatul Republicii Federale Germania la Sibiu; Forumul Democrat al Germanilor din România; Haus des Deutschen Ostens München; Bayerisches Staatsministerium für Arbeit und Sozialordnung, Familie und Frauen; Münchener Musikseminar; Asociaţia Germanilor din Sibiu; Siebenbürgisch-Sächsische Stiftung; München Verband der Siebenbürger Sachsen in Deutschland, E.V.; Fundația Takaya Urakawa, Yamaha Music Europe.

Muzică la înălțime
Peste 150 de artiști participă la Festivalul ICon Arts Transilvania 2024
Concursul - Festival "Carl Filtsch" și-a desemnat câștigătorii
Copiii au devenit ținte în atacul sindicatului împotriva Filarmonicii Sibiu!
Concursul-Festival Carl Filtsch 2024: Juriul a ales finaliștii