Aniversarea compozitoarei Carmen Petra Basacopol

Astăzi sărbătorim cu profund respect o venerabilă doamnă a muzicii românești: Carmen Petra Basacopol, compozitoare și profesoară născută la Sibiu pe 5 septembrie 1926.

La concertul simfonic EUROPAfest 25, pe 17 mai 2018, orchestra Filarmonicii de Stat Sibiu dirijată de maestrul Tiberiu Soare a interpretat Concertul pentru flaut şi orchestră în prezența distinsei compozitoare, solist fiind Ionuț Ștefănescu. De asemenea, ne amintim cu plăcere recitalul cameral "Doamnele muzicii" din 9 martie, anul acesta, susținut de violonista Diana Jipa și pianistul Ștefan Doniga, în programul căruia s-a regăsit și Sonata pentru vioară și pian în fa diez minor de Carmen Petra Basacopol.
De-a lungul carierei sale, Carmen Petra Basacopol a abordat aproape toate genurile și formele muzicale, reușind să se exprime în fiecare nu numai cu maturitate și profesionalism, ci și cu originalitate și virtuozitate - în special în literatura pentru harpă, unde deține un loc de seamă în muzica națională.

***

Acțiunile Filarmonicii de Stat Sibiu sunt posibile cu susținerea Consiliului Județean Sibiu.

O mie de elevi din Sibiu și Cisnădie au participat la primele concerte educative din anul școlar 2022/2023
Filarmonica de Stat Sibiu pune în vânzare pachete de bilete pentru primul trimestru al noii stagiuni
Antonia Beteag și Andrei Manea vor fi vedetele Concertului de Crăciun de la Sibiu
Noul suveran britanic, un prieten al Filarmonicii de Stat Sibiu