Recital Daria Parkhomenko ✦ Concursul Internațional George Enescu

Filarmonica Sibiu, Romania

Sâmbătă, 21 Septembrie 2024

Daria Parkhomenko (pian) este câștigătoarea Concursului Internațional George Enescu, ediția 2018.
Tânăra pianistă va susține un recital de excepție în cadrul Concursului Internațional George Enescu Sibiu.

PROGRAM:

•  G. Faure 3 Nocturnes op.3
  •  G. Enescu
  • Piano Suite op.10 N2
  • I. Tocatta
  • II. Sarabande
  • III. Pavane
  • IV. Bourré
— Pauză —

• S. Rachmaninoff 9 Etudes-Tableaux op.39:
  • N1 “Allegro Agitato in c minor
  • N2 Lento Assai in a minor “The sea and the seagulls”
  • N3 Allegro Molto in f# minor
  • N4 Allegro assai in B minor
  • N5 Appassionato in E♭ minor
  • N6 Allegro in a minor  “Little Red Ridind Hood and the Wolf
  • N7 Lento lugubre in C minor “Marche funèbre“
  • N8 Allegro moderato in D minor
  • N9 Allegro Moderato in D dur “Marche”
BIOGRAFIE

Daria Parkhomenko este câștigătoarea Concursului Internațional George Enescu din București, ediția 2018, la secțiunea pian.
Daria Parkhomenko, o tânără pianistă rusă de origine română, este unul dintre cele mai promițătoare talente ale generației sale. Descrisă drept „leading lady” de presa internațională de pian după obținerea premiului I la renumitul Concurs Internațional ‚George Enescu’ din 2018, Daria a cântat in cele mai renumite săli de concerte din lume, alături de mari orchestre si dirijori renumiți.
Daria a fost câștigătoare a premiilor la peste 15 concursuri naționale și internaționale de pian. Premiile sale includ premiul III și premiul publicului la Concursul Sendai (Japonia), premiul II la Concursul de pian Čiurlionis (Lituania), premiul II la Concursul de pian Сlavicologne (Germania), premiul II la Concursul de pian „In Musica” (Italia), premiul I la Concursul de pian Pietro Iadeluca (Italia), premiul II la Concursul „Nuova Coppa Pianisti” (Italia) și premiul I la Concursul de pian ICOM „Compozitori din Hamburg” (Germania).
Angajamentele Dariei au dus-o pe scenele unor locații notabile precum Mariinsky Concert Hall, Hamburger Laeiszhalle, Rolf-Liebermann-Studio, Sendesaal Bremen, Tainan Municipal Concert Hall, Hong Kong City Concert Hall, Ateneul Român, Roma Teatro Palladium, Vilnius National. Filarmonica și Filarmonica din Tallinn. În plus, Daria a apărut în diferite festivaluri, cum ar fi Festivalul „The Faces of Modern Pianism” din Sankt Petersburg, Festivalul George Enescu, Festivalul Schleswig-Holstein, Festivalul Mecklenburg Vorpommern și Festivalul Gezeitenkonzerte.
Daria a cântat cu dirijori și orchestre eminente. S-a bucurat de parteneriate cu dirijori precum Junichi Hirokami, Vassily Sinajsky, Wojciech Rajski, Julien Salemkour, Ignat Solzhenitsyn, Modestas Barkauskas, Arvo Volmer, Jung Park, Ching-Ming Lu și a cantat cu Orchestra Filarmonicii Sendai, Orchestra Simfonică Națională. România, Orchestra Națională Radio, London Chamber Orchestra, Lithuanian National Philharmonic, Tallinn National Orchestra, Norddeutschen Philarmonic Rostock, Kaunas Symphony Orchestra, Tainan Artists Orchestra, Rome Tre Orchestra.
Concertele ei au fost difuzate pe mai multe posturi clasice importante, cum ar fi Norddeutscher Rundfunk, Deutschlandradio Kultur, TVR (România), LRT Klasika și Delfi (Lituania), 2RStudio (Italia).
Pe lângă cariera ei solistică, Daria este pasionată de muzica de cameră. Împreună cu violonistul coreean Jiae Park și violoncelistul german Jakob Kuchenbuch, Daria a format „HON Trio”. În 2017, HON Trio a câștigat premiul al II-lea la Concursul Mendelssohn-Bartholdy de la Berlin, ceea ce le-a permis să susțină diverse recitaluri în turneu în Germania și Europa. Cel mai recent, Daria a cântat la premiera producției de balet „Glassmenagerie” de John Neumeier la Staatsoper Hamburg într-un cvintet.
Daria s-a născut la Rostov pe Don, Rusia, și și-a început studiile de pian la vârsta de 4 ani. La 12 ani și-a început studiile formale cu prof. Serghei Osipenko la Conservatorul de Stat Rahmaninov din Rostov, apoi s-a mutat la Hamburg pentru a-și continua pregătirea la Hochschule cu Prof. Stepan Simonian.
Daria Parkhomenko și-a lansat albumul de debut cu lucrări pentru pian ale compozitorului român George Enescu în octombrie 2022.  Albumul de debut a primit o mare popularitate și recenzii internaționale excelente și a fost nominalizat pentru Opus Klassik și „Preis der deutschen Schallplattenkritik” în 2023.

Producător: Ministerul Culturii
Organizat de Asociația Culturală Play și Artexim