Kuniko Kato la „Concerte pe Acoperiș”

Bilete:

40 lei (50% reducere pentru elevi, studenți, pensionari)

Sâmbătă, 03 August 2024

Sâmbătă, 3 august 2024, ora 21.00, Filarmonica de Stat Sibiu - Terasa Acoperiș

CONCERT DE PERCUȚIE

Kuniko Kato

În program: lucrări de Keiko Abe, Toru Takemitsu, Akira Miyoshi

Evenimentul face parte din festivalul Concerte pe Acoperiș, ediția a V-a.

”..meticuloasă și plină de forță, în același timp simplă și elegantă. Pur și simplu strălucită” – așa descrie The Sunday Times interpretarea marimbafonistei Kuniko Kato, una dintre interpretele de vârf ale scenei mondiale de percuție și singura artistă japoneză contractată de prestigioasa casă de discuri britanică Linn Records.

„Kuniko Kato trece triumfătoare prin acest ritual. Tehnica sa, lipsită de efort și cusur, și abilitatea de a folosi baghetele pentru a obține muzică din instrumente nemelodice sunt menite să intimideze atât percuționiștii în devenire, cât și pe cei consacrați.” - Gramophone

„O coloristă rafinată, tânăra Kuniko apare ca o moștenitoare demnă a legendarei Keiko Abe, pentru care au fost scrise cele mai multe dintre aceste partituri.” - Le Monde

S-a născut în orașul Toyohashi, prefectura Aichi, Japonia. După finalizarea studiilor universitare la Școala de Muzică Toho Gakuen, s-a mutat în Europa și a absolvit ca șef de promoție la Conservatorul din Rotterdam.  A cântat în ansambluri precum Orchestra Saito Kinen, Ensemble Ictus și Ensemble Nomad, apoi și-a început cariera internațională ca solistă. În 2011, a fost distinsă cu Premiul Keizo Saji, a XII-a ediție, de către 𝑆𝑢𝑛𝑡𝑜𝑟𝑦 𝐴𝑟𝑡𝑠 𝐹𝑜𝑢𝑛𝑑𝑎𝑡𝑖𝑜𝑛. În 2013, a câștigat Premiul pentru Cea Mai Bună Înregistrare la cea de-a 26-a ediție a 𝑀𝑢𝑠𝑖𝑐 𝑃𝑒𝑛 𝐶𝑙𝑢𝑏 𝐽𝑎𝑝𝑎𝑛 𝑀𝑢𝑠𝑖𝑐 𝐴𝑤𝑎𝑟𝑑𝑠. În 2015, albumul "IX", care include lucrări de Iannis Xenakis, a fost distins cu 𝐵𝑒𝑠𝑡 𝑆𝑜𝑛𝑔 de către NPR (SUA). În 2018, a fost premiată la a X-a ediție 𝐶𝐷 𝑆ℎ𝑜𝑝 𝐺𝑟𝑎𝑛𝑑 𝑃𝑟𝑖𝑧𝑒. Tot în 2018, a primit Premiul pentru Excelență la 𝐶𝑢𝑙𝑡𝑢𝑟𝑎𝑙 𝐴𝑓𝑓𝑎𝑖𝑟𝑠 𝐴𝑟𝑡 𝐹𝑒𝑠𝑡𝑖𝑣𝑎𝑙, ediția a 73-a. În 2020, a primit Premiul Cultural al Prefecturii Aichi, fiind numită ambasador special pentru orașul său natal, Toyohashi.
Kuniko a fondat și conduce Artist Incubation Project ca director artistic și mentor pentru a sprijini dezvoltarea noii generații de tineri artiști.
Este ambasador global pentru instrumentele muzicale Pearl and Adams.

Proiect co-finanțat de Primăria municipiului Sibiu prin Agenda Culturală 2024.