SIBIU OPERA FESTIVAL

Despre Sibiu Opera Festival

Demarat în anul 2001 sub denumirea de ”Festivalul Internațional al Artei Lirice de la Sibiu”, proiectul „Sibiu Opera Festival” reprezintă o manifestare muzicală de amploare, cu participare internaţională substanţială, menită să satisfacă interesul publicului din România și din străinătate, pentru muzica de operă.

Organizat anual de Filarmonica de Stat Sibiu, festivalul constituie, totodată, o platformă de manifestare artistică și de afirmare scenică a tinerelor talente din domeniul muzicii de operă, prin includerea în festival a secțiunii de concurs de canto – VOX ARTIS.

Cursurile de măiestrie, participarea la programul Take an Opera Break și la Gala Sibiu Opera Festival se adresează tinerelor talente aflate la început de carieră și le oferă șansa de a studia cu artiști consacrați și de a apărea pentru prima dată pe scenă alături de o orchestră profesionistă.

Evenimentele componente ale festivalului se desfăşoară în spaţii consacrate – Sala Thalia a Filarmonicii de Stat Sibiu şi în spaţii neconvenţionale, iar programele sunt axate pe spectacole de operă, operetă, musical şi balet, operă pentru copii, concerte vocal-simfonice, recitaluri de lied şi arii din opere, concurs și evenimente conexe.

Fiecare ediție aduce la Sibiu peste 500 de artişti invitaţi din țară și de peste hotare: dirijori, solişti, ansambluri corale și camerale, ansambluri de operă şi balet, colective artistice ale unora dintre cele mai cunoscute teatre lirice.

Program SIBIU OPERA FESTIVAL, ediția XXII

1-4 octombrie 2023
Sala Henry Selbing, Sala festivă a Bibliotecii ASTRA, Sala Oglinzilor

Masterclass de canto coordonat de soprana Iulia Isaev, tenorul Marius Vlad Budoiu și baritonul Florin Estefan. Evenimentul se adresează tinerelor talente aflate la început de carieră și le oferă șansa de a studia cu artiști consacrați și de a apărea pentru prima dată pe scenă alături de o orchestră profesionistă.

2-4 octombrie 2023
Spații neconvenționale

Take an Opera Break
recitaluri de arii din opere celebre

Vineri, 6 octombrie 2023, ora 19.00

Orchestra Filarmonicii de Stat Sibiu
Dirijor: Vasilis Alevizos (laureat al Concursului internațional de dirijat “Ionel Perlea”)
Soliști: participanții la masterclass
Dansatori al Teatrului de Balet Sibiu
Prezentator: Cătălin Sava

Duminică, 8 octombrie 2023, ora 19.00

Orchestra Filarmonicii de Stat Sibiu
Dirijor: Tiberiu Soare
Soliști ai Operei Brașov

Luni, 9 octombrie 2023, ora 11.00
Foaierul hotelului "Împăratul Romanilor"

Conferință Sibiu Opera Festival

Participă: Claudia Robu, Cristian Lupeș, Cătălin Sava

Marți, 10 octombrie 2023, ora 19.00

Baletul Operei Naționale Române din Timișoara

Miercuri, 11 octombrie 2023, ora 19.00

Opera Națională Română Iași

Joi, 12 octombrie 2023, ora 19.00

Opera Națională București
Dirijor Daniel Jinga

Vineri, 13 octombrie 2023, ora 19.00
Centrul Cultural "Ion Besoiu"

Balet în două acte pe un libret de Lorca Massine, după romanul Zorba Grecul de Nikos Kazantzakis

Opera Națională Română din Cluj-Napoca

Proiect co-finanțat de Primăria municipiului Sibiu prin Agenda Culturală 2023.

Concerte pe Acoperiș
Minunata Muzica Nouă - Brave New Music
FESTIVAL - CONCURS INTERNAȚIONAL DE INTERPRETARE PIANISTICĂ ȘI COMPOZIȚIE „CARL FILTSCH”
ZILELE MUZICALE ROMÂNO - AMERICANE