Summit-ul Muzical European la Sibiu

29 aprilie 2021

Filarmonica Sibiu organizaează Summit-ul Muzical European

La 2 ani de la Summit-ul Uniunii Europene de la Sibiu, spiritul european al orașului este readus în prim-plan de Summit-ul Muzical European, organizat de Filarmonica Sibiu. Între 6 și 10 mai, la Sibiu și Deva își dau întâlnire – muzical – cei mai apreciați compozitori europeni.

Orchestra Filarmonicii Sibiu

Cei mai importanți oficiali europeni au participat în 2019, la Sibiu, la Summit-ul Uniunii Europene. Un an mai târziu, străzile din Sibiu au fost animate de portretele unor personalități europene, iar Ziua Europei a regăsit o parte din muzicienii Orchestrei Filarmonicii Sibiu pe Esplanada Sălii Thalia, în cadrul unor mici intervenții muzicale reunite sub solganul ”Sibiu wishes Healthy Birthday to Europe”.

Continuând această tradiție, în 2021 Filarmonica Sibiu organizează Summit-ul Muzical European, o manifestare care reunește muzical valorile culturale europene. Muzicieni celebri au prefațat spațiul comunitar cu ajutorul compozițiilor inspirate din afara țărilor natale. Pe o parte dintre aceștia i-am inclus în programul celor patru evenimente muzicale.

Nașterea Europei este marcată de germenul civilizatiei Greciei Antice. Noi cei care populăm continentul ne aflăm la sânul soției lui Zeus. Ne simțim frații si surorile lui Minos. Ne amintim cu bucurie omogenitatea stilistică a Miselor si Oratoriilor din secolul 15. Suitele de dansuri care răsunau la balurile palatelor, erau un fel de albume muzicale cu muzici academice provenite din culturile naționale ale tuturor regatelor. De aceea ne sunt familiare acum Giga, Menuetul, Vasul, Badineria, Alemanda si multe altele.
Ne imaginăm cu ușurință mândria cu care muzicienii de azi vorbesc despre o uniune muzicală europeană seculară. Ne simțim cei care am inițiat acest incredibil de frumos proiect, Uniunea Europeană. Acesta este de fapt conceptul concertului pe care-l vom prezenta în 8 mai la Deva și 9 mai la Sibiu. Vă asteptăm!” a declarant dirijorul Cristian Lupeș, managerul Filarmonicii de Stat Sibiu.

---
Eveniment realizat cu sprijinul Consiliului Județean Sibiu. În parteneriat cu Primăria Municipiului Deva
---
Sprijiniți muzica Filarmonicii Sibiu! Deveniți mecena prin donații onorifice în contul:
RO 86 TREZ 57621 G 370100XXXX (CUI/CF Filarmonica de Stat Sibiu: 4556263)
Urmăriți-ne pe:
www.tiktok.com/@FilarmonicaDeStatSibiu

Program Summitul Muzical European

Joi, 6 mai 2021, ora 19 – Sala Thalia Sibiu
CONCERT SIMFONIC
Dirijor: Tiberiu Soare
Solist: Adam Raduly

Carl Maria von Weber – Andante e Rondo ungarese pentru fagot și orchestră
Dan Dediu- Simfonia nr. 3 "Capriccio classico"

Sâmbătă, 8 mai 2021, ora 17 – Parcul Municipal ”Cetate” Deva
Duminică, 9 mai 2021, ora 17 – Sala Thalia Sibiu

CONCERT SIMFONIC
Dirijor: Cristian Lupeș
Soliști: Cristian Ardelean - bariton
             Sorin Petrescu – pian

Tiberiu Olah - Mihai Viteazul - Intrarea în Alba Iulia
Wolfgang Amadeus Mozart - Aria șampaniei din Don Giovanni
Johannes Brahms - Dans ungar
Jean Sibelius - Vals trist
Manuel de Falla - Dansul focului
Charles Gounod - Aria lui Valentin din Faust
Louise Koster - Lore-Lore!
Nicolo Isouard - Uvertura la opera Cenușăreasa
Giuseppe Verdi - Aria lui Ezio din Attila
Antonin Dvoŕak - Mazurca
Franz Liszt - Rapsodia română